bring-frigo

Lämpötilasäädellyt kuljetukset

Logistiikka ja ympäristö

Bring Frigo on asettanut korkeat tavoitteet kuljetusten ympäristövaikutusten vähentämiselle.

Kuljetus- ja varastointitoimet rasittavat ympäristöä. Suurena haasteenamme on vähentää tätä kuormitusta mahdollisimman paljon. Tärkeintä on, että ajoneuvojemme ja varastojemme täyttöaste on mahdollisimman suuri, jolloin resurssiemme käyttö on mahdollisimman tehokasta. Tämä on mahdollista yhdistämällä asiakkaidemme tavaravirrat nykyaikaiseen kuormausalusta- ja varastojärjestelmään. Tarjoamme eräänlaisen julkisen liikennejärjestelmän elintarvikkeille. Onnistuaksemme optimoimaan järjestelmän täyttöasteen, tarvitsemme hyvän kanssakäymisen asiakkaidemme kanssa sekä tehokkaan ja nopean kuormasuunnittelun. Tämä on hyväksi ympäristölle ja taloudelle.

Bring Frigolla on erittäin kunnianhimoinen ja aktiivinen ympäristöohjelma. Omistajamme, Posten Norgen, tavoitteena on vähentää konsernin hiilidioksidipäästöjä 30 % vuoteen 2015 mennessä. Bring Frigo on laatinut strategian ja toimenpideohjelman tavoitteen saavuttamiseksi. Mittaamme hiilidioksidipäästömme vuosittain ja raportoimme niistä GHG-protokollan mukaisesti. Suurimmat panostukset on tehtävä kuljetussektorilla ja siinä uskomme onnistuvamme. Askel kerrallaan aina, kun uutta ympäristötekniikkaa tulee käytettäväksi.

Bring Frigon konkreettisiin toimenpiteisiin elintarvikelogistiikan ympäristökuormituksen pienentämiseksi kuuluvat muun muassa seuraavat toimet:

  • Tarjoamme jäähdytettyjä yhdistelmäkuljetuksia, joissa yhdistyvät junan ympäristöedut kuorma-autojen joustavuuteen. 
  • Sijoitamme tehokkaaseen kuljetuskalustoon. Testaamme uutta ympäristötekniikkaa ajoneuvoissa ja jäähdytysagregaateissa. 
  • Ruotsissa Bring Frigo osallistuu Volvon hybridikuorma-auton (biopolttoaine ja hiukan dieseliä) kenttätestiin. Samanaikaisesti kokeilemme rapsiöljyn (RME) käyttöä jäähdytysaggregaatissa. 
  • Seuraamme jatkuvasti kilowattitunteja minimoidaksemme energiankulutuksen tiloissamme ja tehostaaksemme kylmätuotantoa.
  • Lämmitämme pääkonttorimme Helsingborgissa jäähdytyslaitoksen hukkalämmöllä. 
  • Ostamme uudistuvilla luonnonvaroilla tuotettua sähköä.
  • Käytämme jäähdytyslaitoksissamme jäähdytysaineena ammoniakkia. Ammoniakilla ei ole haittavaikutuksia ilmastoon eikä otsonikerrokseen.

Konsernimme, Posten Norgen, tavoitteena on tulla yhdeksi maailman parhaista yrityksistä ympäristöystävällisen logistiikan alalla.